Morgan Scott Peck
A lelkileg teljesen kifejlett emberek hivatása: szolgálni a világot, s a bennük lakó szeretet e hivatás elfogadására indítja őket.
A bölcs élet a tettrekészség és a szemlélődés elegye.
A lelki és szellemi egészség nem más, mint a valósághoz való állandó ragaszkodás.
A szellemi fejlődés elősegítése érdekében tesszük próbára a problémamegoldás emberi képességét, mint ahogyan az iskolában is tudatosan megteremtett problémák megoldásával fejlődik a gyerekek elméje.
Az élet problémák láncolata. Megoldani akarjuk őket vagy sopánkodni felettük?
Mi, amerikaiak úgy hisszük, hogy a lelki egészség egyenlő a válságok hiányával. Ennek semmi köze a lelki egészséghez! A lelki egészség ismérve az a képesség, mellyel idejében szembe tudunk nézni válságainkkal. Csakis szenvedések és válságok árán lehetséges fejlődnünk.
Az életben mindnyájunknak a magunk útját kell járnunk. Ami az egyik embert célhoz viszi, a másiknak tévút.
Egy házasságon belül csak akkor lehet megoldani az alapvető problémákat - úgymint függőség, függetlenség, erőviszonyok, stb. -, ha a házastársak mélyen tudatában vannak, hogy a küzdelmük nem okozhatja magának a kapcsolatnak a pusztulását.
Az emberi kapcsolatok általában a tanulásra vagy a tanításra nyújtanak alkalmat, s elszalasztja az alkalmat az, aki nem akar sem tanulni, sem tanítani.
A valódi szeretet nemcsak elismeri, hanem bátorítja is a társ egyéniségét, még az elválás kockázatát is vállalva.
Minden valóban szeretetteljes kapcsolatban jelen van az elkötelezettség érzése.
Az életben a valódi biztonság nem más, mint az élet bizonytalanságának élvezete.
A szeretet egy kétirányú utca, amelyben aki ad, kap is, és aki kap, maga is ad. A szeretet szeretetet szül. A szeretet hiányának lényege a lustaság, mert a szeretet: munka.
A jó házasságban a felek rendszeresen, megbízhatóan, rutinszerűen is foglalkoznak egymással, akár kedvükre van ez az adott pillanatban, akár nem. A valódi szeretet akaratlagos, nem emocionális.
A szeretet nem azt jelenti, hogy valaki gondolkodás nélkül mindent megad. Megfontoltan kell adni, s időnként józan megfontolásból meg kell tagadni dolgokat. Megfontoltan kell dicsérni és megfontoltan kell bírálni. (...) Gyakran olyan döntéseket kell hozni, amelyek meghozatala fájdalommal jár.
Minden emberi kapcsolatnak lényeges része, hogy szükség esetén a két fél bírálja egymást. E nélkül minden kapcsolat sekély vagy sikertelen.