Shunmyo Masuno
Belekezdhetsz valamibe, ha van hozzá energiád. Befejezni is egyszerű. Állhatatosan tovább folytatni, az a nehéz.
Az üresség állapota, amikor nem gondolsz semmire. Nem könnyű elérni. Még gyakorló szerzetesek is nehéznek tartják. De amikor visszanézel napjaidra, rájössz, hogy voltak pillanatok, amikor öntudatlanul is elérted. Felnézel az égre, és azt gondolod: "Ó, milyen gyönyörű felhő", és szájtátva bámulod. Aztán feleszmélsz az ábrándozásból, és azt mondod: "Mire is gondoltam az előbb?" Arra biztatlak, hogy becsüld meg ezeket a pillanatokat.
Amikor egy frappáns ötlettel akarsz előállni, lehet, hogy a folyamatos erőlködés nem vezet eredményre. Az ötletek vagy sziporkák a tudatodban lévő üres helyekről pattannak ki - a gondolatok közötti hézagokból. Hogy megnöveld az ötletek előcsalogatásának esélyét a hézagokból, becsüld meg az alkalmakat, amikor épp nem gondolkodsz semmin!
A természet világában minden nap új nap. Mi, emberek hajlamosak vagyunk megrekedni a múltban, de amikor virágot nevelünk magról, tudatosítjuk, hogy semmi és senki nem maradhat egy helyben.
A kert ugyanaz, mégis mindennap másnak tűnik. Különbség van a verőfényes és az esős napok között, és a lehullott levelek száma napról napra változik. A kert soha nem ugyanolyan egyik nap, mint a következőn. Azt mondjuk: "Minden nap új, és holnap is új lesz." Ugyanígy van ez az emberekkel is. Mai gondjaink a nappal együtt véget érnek. Holnap te is új leszel. Ezért nem kell nyugtalankodni.
Minden állandó változásban van. Változunk, ahogy idősödünk, és változások vannak környezetünkben is. Nincs semmi félelmetes ezekben a változásokban. A rugalmas gondolkodás elfogadja a változást, és nem ragaszkodik a múlthoz. Ahelyett, hogy siratná a változást, új szépséget és reményt talál benne.
Lehet, hogy ma meg tudsz tenni valamit, amire tegnap még képtelen voltál. Lehet, hogy ma nem olyan a hangulatod, mint tegnap volt. Ha egy fix pontról végzel megfigyeléseket, képes vagy annak látni magadat, ami valóban vagy. Tudatodat és testedet is úgy erősítheted, hogy mind a kettőre nagyon odafigyelsz.
A bőséget nem a tárgyak felhalmozása jelenti, hanem a tudás, hogyan használjuk fel őket jól. Próbálj többféle szempontból tekinteni a tárgyakra, hogy ne korlátozzon a felhasználás "előírt módja"!
A tudás és a bölcsesség talán egyformának tűnnek, pedig nem azok. Amit az iskolában vagy magadtól megtanulsz, az a tudás. A bölcsesség ezzel szemben az, amit akkor szerzel, ha felhasználod a megtanultakat.
Vannak dolgok, amiket csak akkor tudsz értékelni, ha magad állítod elő őket.
Vedd számba a téged most körülvevő tárgyakat! Becsüld meg őket! Összeköt velük valami különleges, egy ok, amiért megszerezted őket. Vigyázz rájuk; úgy kezeld őket, mint a legjobb dolgokat!
Ne kapaszkodj abba a hitedbe, hogy ami most van, annak mindig is lennie kell. Gyakorold a nem ragaszkodást!
Amikor a virág kinyílik, a pillangók megtalálják. Amikor a fák virágoznak, a madarak maguktól ellepik az ágakat, amikor a levelek elszáradnak és lehullnak, a madarak elrepülnek. Az emberi kapcsolatok sem sokban különböznek ettől.
A dolgokat nem szükséges jóként vagy rosszként, feketeként vagy fehérként meghatározni. Ahelyett, hogy az egyik vagy a másik mellett kardoskodnánk, legjobb megoldás a kompromisszum.
Nem szabad, hogy pusztán a szavak elvonják a figyelmünket a lényegről. Nem csak meg kell hallgatnunk, amit mások mondanak, érzelmeik irányába is empátiával kell fordulnunk.